FBLA

  • fbla If you are currently taking a business/computer class or will be taking one this year or have completed two business classes in the past then you have an opportunity to join Future Business Leaders of America (FBLA), the largest business career student organization in the world. FBLA helps prepare students for careers in business and business-related fields. Throughout the year students can participate in a broad range of activities that are engaging and fun. FBLA members also participate in many drives throughout the year as a part of our commitment to our community.

     

    To prepare students for the business world FBLA hosts numerous competitions and leadership conferences for our members.

     

    In the Fall our FBLA region hosts a leadership summit for students to learn about leadership skills and professionalism.

     

    In the Winter students compete at the Regional Leadership Conference. Some of the events at the Regional Leadership Conference are: business calculations, business communications, business methods, business procedures, computer applications, job interview and public speaking. This event is a one day event.

     

    In the Spring students can compete at the State Leadership Conference held in Greensboro for three days. Some of the events at this conference are: banking and financial systems, business computing technology, business law, business plan, business presentation, computer game and simulation design, desktop publishing, digital video production, e-business, economics, entrepreneurship, impromptu speaking, parliamentary procedure, marketing, networking concepts, and website development to name a few.

     

    If students win at the State Leadership Conference they can then attend our National Competition. In the past few years we have taken students to Atlanta, Nashville, Orlando, Chicago and San Antonio to compete.

     

    At each of these conferences members have the opportunity to not only compete but attend workshops and seminars to foster the development of business, leadership, and character traits.

     

    If you have any questions about FBLA feel free to contact a business teacher. If you are interested in joining FBLA, membership dues are $25.00. Dues must be turned in to a business teacher by September 15th for the Fall Deadline and January 15th for the Spring Deadline. We are looking forward to another successful year with our FBLA members. Students must complete this link to join:  tinyurl.com/dhcfbla

    FBLA WINNERS

     

    D. H. Conley High School is fortunate to have several winners at the state level of competition at the Future Business Leaders of America (FBLA) State Leadership Conference held in Greensboro each year.

     

    Students who competed at the National Competition held in the summer is denoted by a *.  

     


    State Competition 2018 (Nationals held in Baltmore, MD)

    D.H. Conley High School had 101 finalists. D. H. Conley received the most winners out of any high school chapter in the state of North Carolina! D. H. Conley’s chapter was also recognized with the three highest chapter awards. They received the Helen Ragan Chapter of the Year Award, Gold Seal Chapter Award and Lexi Tamvakis, William Finelli and Annsley Bowen earned first place in the Joyce M. Keller Local Chapter Annual Business Report competition.

     First Place winners:
     Daniel Martinez, Jack Hanley, and Jeryn Lambries – Computer Game and Simulation Programming
     Cameron Callahan – Database Design and Applications
     Charles Carraway and Nathaniel Carels – E-business
     Jordan Anderson – Introduction to Parliamentary Procedure
     Cameron Smith, Casey Vickery, and Mary Horton – Management Information Systems
     Campbell Bratton and Heather Snead – Publication Design
     Madison Rose and Brooke Sullivan – Life Smarts
     Campbell Bratton and William Finelli – Life Smarts.

     Second Place winners:
     Emma Cole – Business Financial Plan
     Ethan Patel – Computer Problem Solving
     Austin Bland, Liam Dao, and Hannah Martin – Emerging Business Issues
     Jonathan Hurst, Matthew Lower, and Laura Mallinson – Graphic Design
     Alexis DeSoto, Sharon Ramirez, and Anna West – Hospitality Management
     Myana Mabry – Job Interview
     Nikita Liu and Alisia Tseng – Management Decision Marketing
     Lawrence Navarro – Networking Concepts
     Allison Gallagher, Kenzie Gill, and Elizabeth Martin – Website Design.

     Third Place winners:
     Annsley Bowen and Alexandra Tamvakis – Business Ethics
     RaMya Mabry – Business Plan
     Thomas Jones – Coding and Programming
     Carlos Ochoa and Brayan Perez – E-business
     Joshua Laney, Devon Lien, and Kevin Smith – Global Business
     Angela Anderson – Health Care Administration
     Camryn Maloney, Lydia Sowers, and Melissa Tennant – Social Media Campaign.

     Fourth Place winners:
     Kaila Locklear – Database Design and Applications
     William Dunn and Randy Farrow – Entrepreneurship
     Sarah McGee – Introduction to Business Communication
     Breanna Sullivan – Introduction to FBLA
     Adam Eldib, William Finelli, and Bradley Slier – Network Design
     Jorge Carrillo, Zane Jernigan, and Gabriel Ochoa – Sports and Entertainment Management.

     Top 10 Finalists:
     Holly Avery – Accounting II
     Alexis Schroeder – Accounting II
     Allison Parker – Agribusiness
     Kennedy Sparks, Spencer Tingen, and William Whitehurst – Banking and Financial Systems
     Kassidy Blount – Business Calculations
     Weston Everett – Business Calculations
     Reed Chandler – Business Law
     Faithful-Joy Cotton – Business Plan
     Jackie Liu – Computer Applications
     Eric Atkinson – Computer Problem Solving
     Andrew Dearing and Laura Madson – Digital Video Production
     Aidan Hvastkovs and Reagan Truell – Digital Video Production
     Jonathan Jones – Help Desk
     Shane Tillett – Impromptu Speaking
     Josh Bowen – Introduction to Business
     Sean Nelson and Connor Whitehurst – Introduction to Business Presentation
     William Harrell – Introduction to Business Procedures
     Gauri Patel – Introduction to FBLA
     Megan Harmon – Introduction to Financial Math
     Neeraj Mehra – Introduction to Information Technology
     Isaac Saucedo – Introduction to Information Technology
     Alisha Anderson – Introduction to Parliamentary Procedure
     Natalie Martin - Introduction to Parliamentary Procedure
     Abigail Burns – Journalism
     Alannah Thomas – Journalism
     Mark Alloway – Networking Concepts
     Maggie Haas and Ashley Hinson – Public Service Announcement
     Andrew Miller, Eli Orians, and Jackson Taylor - Public Service Announcement
     Carmen Smith - Public Service Announcement
     Mary Beth Cole – Public Speaking
     Morgan Despres – Securities and Investment
     Madison Rupp – Securities and Investment
     Morgan Tingen – Securities and Investment
     Brayan Perez and Lindsey Garris – Spirit T-shirt
     John Anderson – Spreadsheet Applications
     Seth Laney – Spreadsheet Applications
     Jenna Lee – Spreadsheet Applications
     Madison Rose and Brooke Sullivan – Website Design
     Jack Hanley - Microsoft Office Recognition Test
     Matt Lower and Madison Rose - Multimedia Webpage Design Recognition Test
     Brayan Perez - Personal Finance Recognition Test.

     


    State Competition 2017 (Nationals held in Anaheim, CA)

    D.H. Conley High School competed in the FBLA State Conference in March 2016 and placed with 83 finalists. D. H. Conley received the most winners out of any high school chapter in the state of North Carolina! D. H. Conley’s chapter was also recognized with the two highest chapter awards. They received the Helen Ragan Chapter of the Year Award and earned first place in the Joyce M. Keller Local Chapter Annual Business Report competition.
     
    First Place winners: 
    *Jason Pilkington - Computer Applications
    *Daniel Clements, *Evan Crowder, and *Parker Ledbetter - E-business
    Kennedy Davis and *Alexandra Tamvakis - Graphic Design
    *Alexandra Lenker - Introduction to Business Procedures
    Nolan Paramore - Job Interview
    *Laura Mallinson and *Madison Rose - Publication Design
    *Daniel Cooke - Spreadsheet Applications
    William Finelli, Lexi Tamvakis and Liam Dao – Gold Seal Chapter Award of Merit
    *William Finelli and *Liam Dao - Life Smarts Competition.
     
    Second Place winners: 
    Jaxon Wiley and Lucas Wiley - Business Financial Plan
    *Lawrence Navarro - FBLA Principles and Procedures
    Jarod Ruffing - Health Care Administration
    Leith Abulabda, Storm Davis and Elliot Yates - Mobile Applications Development
    *Timothy Bullock - Organizational Leadership
    *Allison Gallagher and Maggie Haas - Public Service Announcement.
     
    Third Place winners: 
    *Annsley Bowen and Heather Snead - Business Plan
    *Matthew Lower - Computer Problem Solving
    Liam Dao - Database Design & Applications
    *Bryan Ochoa - Health Care Administration
    *William Dunn and *Randy Farrow - Hospitality Management
    *Jodie Lee, *Anna Nelson and *Logan Rocco - Public Service Announcement
    Lang Duong - Word Processing.
     
    Fourth Place winners:
    Jennifer Nguyen, Quinton Ross and *Matthew Weaver - Computer Game & Simulation Programming
    Nicolas Brown, Haroon Dar and *Anna Letchworth - Digital Video Production
    Conner Christian - Future Business Leader
    William Tucker - Insurance and Risk Management
    *Heather Hurst, Abigail Hawley and Shinjini Misra - Public Service Announcement
    *Jonathan Hurst - Spreadsheet Applications
    Camryn Maloney and *Elizabeth Martin - Website Development.
     
    Top 10 Finalists:
    Reed Crowder – Agribusiness
    Kassidy Blount and Maggie Williams - Banking and Financial Systems
    Philip Jackson - Business Law
    Holly Avery - Computer Applications
    Tyler Justice and Bradley Slier - Computer Game & Simulation Programming
    Daniel Martinez - Cyber Security
    Christopher Rushing - Cyber Security
    Grant Donley, Luqman Muhammad and CJ Woolard - Emerging Business Issues
    Jackie Liu and Alexander Pesci – Entrepreneurship
    Mary Beth Cole, William Finelli, Logan Goodson and Isaiah Gorham - Graphic Design
    Nathaniel Moran - Impromptu Speaking
    Weston Everett - Introduction to Business
    Liam Collier - Introduction to Business Communications
    Cameron Callahan and Shane Tillett - Introduction to Business Presentation
    Andrew Miller - Introduction to Business Procedures
    *Eric Atkinson and Eli Orians - Introduction to Information Technology
    John Anderson - Introduction to Parliamentary Procedure
    Kaila Locklear - Organizational Leadership
    *Campbell Bratton - Personal Finance
    Austin Bland, Christopher Sparks and William Whitehurst - Publication Design
    Jeryn Lambries and Jason Pilkington   - Multimedia and Webpage Design Recognition Testing

     


    State Competition 2016 (Nationals held in Atlanta, GA)

    D. H Conley’s chapter of Future Business Leaders of America Club competed in the FBLA State Conference and placed with 59 finalists. D. H. Conley received the most winners out of any high school chapter in the state of North Carolina!
    Kurt Garner their adviser was awarded with Adviser of the Year. D. H. Conley’s chapter was also recognized as the most outstanding chapter in North Carolina with the Helen Ragan Chapter of the Year Award.


    First place winners:

    Jaxon Wiley, Conner Christian, *Hudson Gise – Business Plan
    *Jason Pilkington – Database Design and Applications
    *Zac Robol, *Cole Tillett, and *Haden Sparks – Gold Seal Chapter
    Lucas Wiley – Introduction to Business Communication
    *Ethan Bautista – Mobile Application Development
    *Spencer Honeycutt – Networking Concepts
    *Alexandra Tamvakis, *Kennedy Davis and Haylee Dixon – Publication Design


    Second place winners:

    *Cole Tillett, *Zac Robol, *Haden Sparks – Business Financial Plan
    *Anna Letchworth, *Anna Nelson, and *Jodie Lee – Digital Video Production
    *Kassidy Blount – Introduction to Financial Math
    Matt Lower – Introduction to Information Technology
    *Parker Ledbetter, *Cayce House, and *Daniel Clements – Website Design.


    Third place winners:

    Daniel Martinez – Computer Applications
    *Heather Hurst – Health Care Administration
    *Annsley Bowen – Introduction to Business
    Cole Tillett, Zac Robol, and Haden Sparks – Local Chapter Activities Report


    Fourth place winners:

    William Finelli – FBLA Principles and Procedures
    Maggie Haas – Introduction to Business
    *Tim Navarro – Introduction to Business Communication
    *Jonathan Hurst – Introduction to Information Technology
    Cole Jordan  – Networking Concepts
    Tyler Horne, Carrie Fornes and Collin Wallace – Sports and Entertainment Marketing


    Top 10 Finalists

    Justin Bowen, Sophie Mallinson, Haroon Dar– Multimedia Webpage Design Recognition Testing
    Jameson Bergstedt – Agribusiness
    Phillip Jackson – Business Calculations
    Rand Chandler – Business Law
    Aaron Winstead – Computer Game Design
    *Chris Rushing – Computer Problem Solving
    Michael Bogenn – Cyber Security
    John Wetherington – Database Design and Applications
    Nolan Paramore – Future Business Leader
    Eric Hardin, and Colin Smith – Global Business
    Luke Brodeur – Insurance Risk Management
    Cameron Callahan – Introduction to Business Procedures
    Sophie Mallinson – – Introduction to Information Technology
    Shane Tillett – Introduction to Parliamentary Procedure
    Will Whitehurst – Introduction to Parliamentary Procedure
    *Gabri Mannino and Rachel Lyons – Marketing
    Logan Rocco  – Networking Concepts
    Hannah Boykin, Jaein Yoon, Elizabeth Wilson – Public Service Announcement
    Alex Wood – Public Speaking II
    *Justin Bowen and Nathan Henson- Emerging Business Leaders
    Jack Carlisle – Help Desk
    Storm Davis, Victoria Salvesen, Isaiah Gorham – Graphic Design

     


    State Competition 2015 (Nationals held in Chicago, IL) 


    The business department is proud to report we had 55 finalist at the FBLA State Leadership Conference! DHC had more finalists than any other chapter in the state! Their adviser Kurt Garner was re-elected to serve three more years on the FBLA Executive Board.


    First Place 

    *Luke Pesci – Computer Problem Solving
    *Kevin Wrought – Database Design and Applications
    Cayce House – Desktop Application Programming
    *Ethan Bautista, Zac Robol, and Haden Sparks – Mobile App Development
    Tim Navarro – Introduction to Business Communication
    Jason Pilkington – Spreadsheet Applications


    Second Place 

    *Jaxon Wiley, Conner Christian, Hudson Gise – Business Financial Plan
    *Austin Hill, Chris Myers, Nate Evans – Business Plan
    *Reid Neuhoff – Help Desk
    Anna Letchworth – Introduction to Business Communication
    Daniel Martinez – Introduction to Information Technology
    *Justin Bowen – Personal Finance


    Third Place 

    Brent Hill – Agribusiness
    Robert Horton, Eric Hardin, and Colin Smith – Banking and Financial Systems
    Elle Lenker – Database Design and Applications
    Hannah Vincent and Rachel Pogoda – e-business
    Zackery Beasley – Networking Concepts
    *Cole Tillett – Spreadsheet Applications
    Scholarship Winners
    Madeline Hilliard – Alsup Business Scholarship
    Morgan Brown – James L. White Scholarship


    Top 10 

    Sean Navarro and Jason Pilkington – Microsoft Office Recognition Testing
    Dasola Olanrewaju, Justin Bowen, Susanna Martinez , and Madeline Hilliard – Multimedia Webpage Design Recognition Testing
    Anna Letchworth and Sayan Dutta – Social Medial Recognition Testing
    Katie Mallinson – Business Calculations
    Bailey Cooper – Business Procedures
    Michael Finelli – Computer Applications
    Charley Tanner, Ben Toriello – Computer Game Design
    Dan Jacobo – Computer Problem Solving
    Brittany Mozingo and Justin Coleman – Entrepreneurship
    Timothy Bullock – FBLA Principles and Procedures
    Dasola Olanrewaju, Madeline Hilliard, and Amrita Malur – Global Business
    Amani Albrecht – Health Care Administration
    Betsy Haas and Alexis Goodson – Hospitality Management
    Aaron Foster -Impromptu Speaking
    Abigail Hawley – Introduction to Business Communication
    Logan Bagley – Public Speaking II

     


    State Competition 2014 (Nationals held in Nashville, TN) 


    First Place 

    *Jordon Cox, Jaxon Wiley & Daniel Clements - Business Financial Plan
    *Sawyer Umstead & Austin Hill - Business Plan
    *Charley Tanner, Ethan Bautista, Jack Carlise - Computer Game Design
    *Reid Neuhoff - Computer Problem Solving
    *Amrita Malur, Cole Tillett & Dasola Olanrewaju - E-business


    Second Place 

    *Jett Barker - Business Procedures
    Katie Mallinson & Brittany Mozingo - Digital Video Production
    Morgan Brown, Brittany Allen, & John David Hodges - Marketing


    Third Place 

    Bailey Cooper, Zac Robol &Betsy Haas - Global Business
    Brittany Cicmanec & Alexis Goodson - Sports and Entertainment Management
    *Tanya Chu - Spreadsheet Applications
    Maggie Kocsis & Austin Dunlow - Web Design


    Top 10 

    Daniel Clements - Multimedia Web Page Design
    Tyler Vodicka & Tanya Chu - Office 2010
    Luke Pesci - Business Calculations
    Haden Sparks - Computer Applications
    *Brent Hill - Cyber Security
    Elle Lenker - FBLA Principles and Procedures
    Omar Taha - Future Business Leader
    Jason Pilkington - Introduction to Business Communication
    Madeline Hilliard - Word Processing
    Tyler Vodicka - Agribusiness
    *Dechelle Davis - National Voting Delegate

     


    State Competition 2013 


    Erin Bautista – Second place in Business Plan Project and FBLA Spirit T-Shirt Design, and proficient in Office 2010
    Tori Darden – Second place in Business Plan Project and FBLA Spirit T-Shirt Design, and proficient in Office 2010
    Justin Tenpenny – Second place in Website Design
    Chris Wagner – Second place in Website Design
    Madeline Hilliard -Second place in Business Communication, Top 10 in Multimedia Webpage Design, and proficient in Personal Finance and Office 2010
    Morgan Garriss -Second place in Computer Applications
    Roy Hardee – Top 10 in Office 2010 and proficient in Multimedia and Webpage Design
    Jefferson Cooper – Top 10 in Office 2010
    Trevor Reed – Top 10 in Multimedia Webpage Design, and proficient in Office 2010 and Personal Finance
    Reid Neuhoff – Top 10 in Multimedia Webpage Design, and proficient in Office 2010 and Personal Finance
    Hannah Vincent – Top 10 in Word Processing II, and proficient in Office 2010 and Multimedia Webpage Design
    Brittany Mozingo – Top 5 in Digital Video Production and finalist in FBLA Spirit Cheer
    Kevin Wrought – finalist in FBLA Spirit Cheer
    Kaya Lawrance – Top 10 in Business Procedures
    Paolo De Urquidi – Top 10 in Future Business Leader and proficient in Multimedia and Webpage Design
    Maggie Kocsis – Top 10 in FBLA Spirit Cheer, and proficient in Office 2010 and Multimedia Webpage Design
    Dasalo Olanrewaju – Top 10 in Impromptu Speaking
    Tristen Russell – Top 5 in Digital Video Production and proficient in Multimedia Web Page Design
    Cole Tillett – proficient in Office 2010
    Tyler Vodicka – proficient in Office 2010

     


    State Competition 2012 (Nationals held in San Antonio, TX) 


    *Chris Wagner – First Place in Desktop Applications
    *Roy Hardee – First Place in Desktop Applications and Proficient in Microsoft Office 2010
    *Tyler Vodicka – First Place in Computer Applications and Proficient in Microsoft Office 2010 and HTML Code
    *Justin Tenpenny- Second Place in Desktop Application Programming
    April Haulser & Claire Foster – Third Place in Business Plan Project
    Tori Darden – Top 8 in Future Business Leader
    Brett Bowman – Top 10 in Cyber Security and Proficient in Microsoft Office 2010
    *Jefferson Cooper- Top 10 in Computer Troubleshooting and Proficient in Microsoft Office 2010
    Austin Hill – Proficient in Microsoft Office 2010
    Erin Bautista – Proficient in Microsoft Office 2010

     


    State Competition 2011 (Nationals held in Orlando, FL) 


    *Kevin Cooper – First place – Entrepreneurship and Top 10 – Computer Troubleshooting
    *Claire Foster – First place – Entrepreneurship
    *Cameron Biddlecome – First place – Entrepreneurship
    *Caitlin Seyfried – First Place – Computer Applications
    *Eva Cooper – Second Place – Business Plan Project
    *Caleb Card – Second Place – Technology Concepts and Top 10 – Computer Troubleshooting
    *Cameron Card – Third Place – Networking Concepts and Top 10 – Computer Troubleshooting
    *April Haulser – Top 10 Business Communication

     


    State Competition 2010 (Nationals held in Nashville, TN)


    *Kevin Cooper – First place – Desktop Application Programming
    Cameron Card – Fourth Place – Technology Concepts
    April Haulser and Claire Foster – Top 5 – Business Presentation
    Miles Wobbleton – Top 10 – Public Speaking 2
    Eva Cooper – Top 10 – Impromptu Speaking
    Caitlin Seyfried – Top 10 – Word Processing 2
    Caleb Card – Top 10 – Networking Concepts  and Top 10 – Computer Troubleshooting

     


    State Competition 2009 (Nationals held in Anaheim, CA)


    Kevin Cooper – 5th place Banking and Financials Systems
    Zach Williford – 5th place Banking and Financials Systems
    Robbie Lynch – 2nd place Business Presentation
    Charles Myers – 2nd Place Business Presentation
    Claire Foster – 3rd place FBLA Principles and Procedures
    April Hausler – 3rd place Word Processing II
    Mario Tune – 4th place Marketing

     


    State Competition 2008 (Nationals held in Atlanta, GA)


    *Matt Veneski, Robbie Lynch & Charles Myers – First place – Entrepreneurship
    Alex Chappell – Top 10 – Networking
    Alex Walker – Top 10 – Business Procedures
    Richard Burke – Top 10 – -Economics
    Jonathan Braxton – Top 10 – Marketing
    Mark Carney, Chad Anderson, and Steven Campbell – Top 10 – Global Business Team

     


    DH CONLEY STUDENTS PLACE IN NATIONAL COMPETITION 2017

    Congratulations to Evan Crowder, Daniel Clements, and Parker Ledbetter who placed 4th in E-Business at the FBLA National Competition in Anaheim, CA. They were 3 of only 10 students from North Carolina to place out of the nearly 12,000 students competing nationwide. The following students placed in the top 15 in the nation in their respective events: Heather Hurst and Allison Gallagher in Public Service Announcement and Liam Dao and William Finelli in Life Smarts. 


    DH CONLEY STUDENTS PLACE IN NATIONAL COMPETITION 2016

    Congratulations to Jason Pilkington who placed 4th in Database Design Applications and Cayce House, Daniel Clements, and Parker Ledetter who placed 3rd in Website Design at the FBLA National Competition in Atlanta, GA. They were 4 of only 15 students from North Carolina to place out of the nearly 12,000 students competing nationwide.

     

    DH CONLEY STUDENT PLACES 8th IN NATIONAL COMPETITION 2015

    Congratulations to Cole Tillett who placed 3rd at the FBLA National Competition in Chicago, Illinois for his event of Spreadsheet Applications. He was one of only 12 students from North Carolina to place out of the nearly 11,000 students competing nationwide. 

     

    DH CONLEY STUDENT PLACES 3rd IN NATIONAL COMPETITION 2014

    Congratulations to Tanya Chu who placed 3rd at the FBLA National Competition in Nashville, Tennessee for her event of Spreadsheet Applications. She was one of only 12 students from North Carolina to place out of the nearly 7,100 students competing nationwide. 

     

    DH CONLEY STUDENT PLACES 9th IN NATIONAL COMPETITION 2010

    Congratulations to Kevin Cooper who placed 9th at the FBLA National Competition in Nashville Tennessee for his event of Desktop Application Programming. He was one of only 8 students from North Carolina to place out of the nearly 7,000 students competing nationwide.