• Administration

    Principal: 
        Mike Pollard

    Assistant Principals: 
        Amanda Bailey
        Trista Davis

  • Office Personnel

    Administrative Assistant:
        Amy Morrisette

    Bookkeeper: 
        Malissa Heath

    Data Manager:
        Ashley Bunting

    Instructional Coach:
        Ashton Venters

  • Pre-K

    Teachers:
        Kaitlyn O'Neal
        Michelle Gomes

    Assistants:
        Cyntuan Hardy
        Annie Parham

  • Kindergarten

    Teachers:
        Katie Beddard
        Carol Briley
        Jennifer Bunch
        Laura Scott 
        Heather Waddell

    Assistants:
        Annah Edwards
        Kasey Doughtie
        Grace Pierce
        Katina McNeill
        Bridgette Dixon

  • 1st Grade

    Teachers:
        Paige Best
        Marti Bryant
        Andrea White
        Danielle Davenport
        Mary Simpson

    Assistants:
        Veronica Black
        Kim Guy
        Kristen Rogers

  • 2nd Grade

    Stephanie Hall
    Krissy Harrington
    Sara Pennington
    Christa Peppers
    Terrie Turner

  • 3rd Grade

    Suzanne Handley
    Caroline Decker
    Jana Humbles
    Meredith Southern
    Kaitlyn Taylor

  • 4th Grade

    Stephanie Bossolono
    Morgan Boyd
    Stephanie Perry
    Skylar Pugh
    Kelsey Shue

  • 5th Grade

    Kyle Dawson (Math/Science)
    Mandy Rogister (ELA/Social Studies)
    Amy Pennington (Math/Science)
    Jessica Jones (ELA/Social Studies)

  • 6th Grade

    Michael Anderson (ELA)
    Jeff Bowman (SS)
    Chuck Branch (ELA)
    Sara Lutz (Math)
    Ashley Philyaw (Sci.)
    Joy Ramey (Math)

  • 7th Grade

    Chuck Branch (ELA)
    Ashley DiMartino (ELA)
    Tara Forehand (SS)
    Addi Modlin (Math)
    Christine Natividad (Sci)
    Sara Lutz (Math)

  • 8th Grade

    Ashley Dimartino (ELA)
    Megan Hardee (Sci)
    Addi Modlin (Math)
    Brittany O'Neal (Math)
    Katharine Stewart (SS)
    Jennifer Summerlin (ELA)

  • Custodial Staff / Bus Drivers

    Tim Carter
    Michael Hardy
    James Howell
    Teresa Aruwajove
    David Suggs

    Iris Foust
    Gwen Harris
    Willie McNeill

  • Encore

    Music: 
       Beth Hegwar

    Art:
       Kathy Bello
       Nancy Pantoja

    Media:
       Angie Miller
       Sue Williams, Assistant

    Computers/College & Career Read Lab (CCR):
       Renee Shepard
       Paige Stanley

    Band/Orchestra:
       Kate Williams

    Physical Education:
       Daniel Hall, AD
       Josh Hall
       John Modlin

    Academically & Intellectually Gifted (AIG):
       Vickie Carden, Elementary
       Kristen Mills, Middle 

  • Support Staff

    Exceptional Program
       Melissa Briley, K-2
       Suzanne Taylor, 3-5
       Erica Beyer, 6-8
     
    Counselors:
       Amy Jordan
       Kristin Jeffries 

    Speech Therapist:
       Bridgette Kelly

    ESL Specialist:
       Amy Dill 

    Social Worker:
       Lisa Hudson

    Occupational Therapist:
       Linnley Cox

    School Nurse:
       Michele Piscorik

    ISS:
       Shelia Swinson

    School Resource Officer:
       Jasmine Guisado

  • Cafeteria Staff

    Kim Hathaway, Manager
    Donna Brickhouse